Saada päring

Kontaktivorm

Just Sinu käed päästavadki elu!

Inimene vajub Sinu nähes kokku ja jääb pikali maha… Tegemist võib olla äkksurmaga! Eestis sureb igal aastal südame äkksurma tõttu ligi tuhat inimest. Keegi võiks kannatanule abi anda – see keegi oled Sina! Kas oled teadlik, kuidas lihtsate võtete abil päästa kas või üks tuhandest? Viking Security koolitusjuht Juhan on Sulle abiks ja annab kiire ülevaate, kuidas käituda taolises olukorras?

ABI KUTSUMINE: karju teisi inimesi appi. Kui kedagi läheduses pole, võta telefon välja, valides 112 ja liigu kannatanu juurde. Kannatanu juures pane telefon kõlarile, et saaksid ise tegutseda.

TEADVUS: kõneta kannatanut valjult, raputa kergelt nt õlast.

HINGAMINE: kui kannatanu ei reageeri, lükka tema pea sujuvalt kuklasse (selili asendis) ja kontrolli hingamist.

  • Kui inimene ei hinga, alusta kohe elustamisega.
  • Kui inimene hingab ebanormaalselt ehk agonaalselt (korisevalt, katkendlikult, üksikute hingetõmmetega – nagu kala kuival), tuleb samuti hakata koheselt elustama. Agonaalne hingamine esineb enamasti kardiaalse äkksurma esimestel minutitel. Inimene on teadvuseta, teeb küll üksikuid ebanormaalseid hingetõmbeid, kuid süda enam ei tööta – on vaja elustada!
    * Elustada ei ole vaja ainult siis, kui inimene hingab normaalselt (regulaarselt ja ühtlaselt). Sel juhul pööratakse teadvuseta inimene külje peale.

SÜDAMEMASSAAŽ: kui inimene ei hinga või hingab ebanormaalselt, alusta kohe südamemassaažiga. Selleks aseta mõlemad oma käed üksteise peal kannatanu rindkere keskele. Vajuta julgelt, kiiresti ja tugevasti (täiskasvanul u 5-6 cm või 1/3 rindkerest), kiirusega 100-120 korda minutis.

Kui kunstliku hingamise tegemiseks (võõra inimese puhul) abivahendeid pole, tuleb tagada pidev ja katkematu südamemassaaž kuni kiirabi saabumiseni. Elustamine tuleks lõpetada ainult siis, kui oled täiesti kindel, et inimene hakkas normaalselt hingama. Kui pigem kahtled, elusta edasi!

AED KASUTAMINE: see aparaat on väline defibrillaator, mida kasutatakse elustamisel elektrišoki andmiseks. Seade on automaatne või poolautomaatne. AED ütleb abiandjale, mida teha ja analüüsib, millal šokk on näidustatud. Need aparaadid asuvad praeguseks juba paljudes avalikes kohtades: kaubanduskeskustes, spordiasutustes, ühistranspordijaamades jne.

Äkksurma korral on AED kasutamine äärmiselt oluline. Võimalikult varajane defibrillatsioon suurendab kardiaalse äkksurma korral ellujäämise šanssi märkimisväärselt.

ÕPI ELUSTAMA KAS VÕI KAUBANDUSKESKUSES: 15.–16. oktoobril toimub üle-eestiline ühiskondliku teadvustamise aktsioon: Sinu käed päästavad elu! Nendel kuupäevadel kogunevad avalikes kohtades meedikud, koolitajad ja vabatahtlikud, et õpetada n-ö otse tänaval inimestele elustamist. Lisaks külastatakse ka ettevõtteid ja ametiasutusi. Selle tänuväärt sündmuse eestvedaja on Tartu Kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets, kes on olnud ka Vikingi koolitusjuhi oluline mentor.

Osale Sinagi ja õpi elustamist – isegi, kui tunned end kindlalt, siis mine lihvi oskusi!