Saada päring

Kontaktivorm

Vargused on kasvanud kaks korda

Üle Eesti toidupoode valvava Viking Security andmetel üritati aastavahetuse perioodil varastada poole rohkem kaupu kui aasta varem ning jaanuaris lõid varguste summad uusi rekordeid.

 

Enam kui 100 Selveri, Coopi ja Maxima toidupoodi valvava Viking Security turvajuhi Andrei Teivase sõnul kasvab varguskatsete arv alati detsembri teises pooles, aga seekord on varaste suuremahuline tegevus jätkunud ka uuel aastal.

«Pisivarguste kõrval torkavad silma katsed viia poest välja enam kui 200 euro väärtuses kaupa, sealjuures ka pigem tavalisi tooteid, nagu kommid või kohv. Jääb mulje, et eesmärgiks on neid edasi müüa,» analüüsis ekspert.

Suurtes kogustes proovitakse varastada kallist alkoholi ja elektroonikat, aga ka kosmeetikat, maiustusi, juustu ja kohvi.

Teivase sõnul on keeruline majanduslik aeg andnud endast poevarguste näol märku juba varasügisest alates.

«Kasvanud on varguskatsete arv, rohkem proovitakse varastada korraga suuri koguseid ning vägivaldsete juhtumite hulk on lausa mitmekordistunud. Aastavahetuse nädalatel oli varguskatseid ligi 20 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, kusjuures varastada püütud kaupade summa oli sisuliselt poole suurem. Jaanuaris on korraga varastada püütavate kaupade kogused kerkinud 550 euro ligi, mida pole varem nähtud,» ütles turvajuht.

Hiljutistest kurioossematest juhtumitest tõi Teivas välja näiteks mitut ühes ja samas Tallinna poes toimunud katset varastada suures koguses juustu või ühe meesterahva katset varastada ligi 300 euro väärtuses kosmeetikat.

«Meelde jääb ühe varga jonnakus, et kanget napsu saada. Isik proovis varastada kahte pudelit konjakit, aga teda märkas poemüüja ja ajas ta poest välja. Aga möödus ainult 12 minutit ning sama isik proovis samast poest taas kahte pudelit sama konjakit varastada ja turvatöötaja pidas ta kinni,» rääkis Viking Security turvajuht.

Postimees | 28. jaanuar 2023

Foto: Urmas Luik